Śledź @Doria
Zobacz profil

BEZDECH SENNY – CICHY, NOCNY ZABÓJCA

Za nasze kiepskie samopoczucie w ciągu dnia najczęściej odpowiada kiepskiej jakości sen. Na jakość snu oczywiście wpływa przede wszystkim nasza sypialnia i przedmioty, które się w niej znajdują. Zbędne urządzenia elektroniczne, kiepski materac lub kanapa, brak prawidłowej wentylacji wpływają w konsekwencji na jakość naszego snu. Jednak bardzo często przyczyną złej jakości snu są różne ukryte choroby, które na co dzień nie ujawniają się. Jednym z takich „zabójców”, często lekceważonym nawet przez lekarzy, jest bezdech senny. I o tym dzisiaj przeczytacie w poniższym artykule.

Bezdech senny – cichy, nocny zabójca.

objaw bezdechu to najczęściej chrapanie. Wynika to z braku drożności układu oddechowego, co zatrzymuje akcję oddychania ponad 10 s. Jest to poważny problem, prowadzących do obniżenia jakości naszego życia, do śmierci włącznie.Zgodnie z definicją American Academy of Sleep Medicine, obturacyjny bezdech senny, to dolegliwość charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami znacznego ograniczania (p0wyżej 10 s), a nawet zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła, przy jednoczesnej wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Może on prowadzić do zmian czynności naczyń krwionośnych i w rezultacie do niedokrwienia serca u osób ogólnie zdrowych.

Niewątpliwie jest to bardzo groźna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci człowieka. A już z pewnością bardzo negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby problemu absolutnie nie ignorować.

Objawy bezdechu sennego.

Praktycznie najczęstszym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. To najważniejszy sygnał, iż cierpimy na bezdech senny. Nie jest jednak tak, że jeżeli nie chrapiemy, to nie cierpimy na bezdech nocny. Czasami nawet sobie nie zdajemy, że chrapiemy w nocy.

Przyczyny powstawania bezdechu sennego, które wynika z problemow zdrowotnych i trybu życia.

Objawy bezdechu sennego można też zaobserwować w ciągu dnia, stąd lekarze dzielą ja na objawy dzienne i objawy nocne.

I tak do objawów nocnych bezdechu sennego zaliczamy:

 • głośne, nieregularne chrapanie, wręcz czasami charczenie,
 • niespokojny przerywany sen,
 • nagłe wybudzania spowodowane uczuciem braku tlenu,
 • problemy z zaśnięciem,
 • nadmierna potliwość w nocy,
 • potrzeba oddawania moczu w nocy.

Natomiast objawy dzienne bezdechu, to zazwyczaj skutek objawów nocnych:

 • poranne bóle głowy,
 • uczucie zmęczenia, mimo odpowiedniej długości snu,
 • nasilona senność podczas dnia, która wręcz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie,
 • suchość w ustach, czasem popękane wargi jak przy gorączce,
 • nerwowość.

Z resztą, artykuł ten powstaje z konieczności, ponieważ niewątpliwe autor cierpi na bezdech senny. Nie jesteście więc sami, ale razem możemy poprawić jakość swojego życia. Jest to poważny problem, ponieważ sytuacja jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla chorującego, ale także dla jego otoczenia. Np. organizacja ADAC przeprowadziła badania, z których wynika iż ok. 40% wypadków związane jest z utratą koncentracji przez kierującą, wynikającą właśnie z pośrednio z bezdechu sennego. Bezdech senny prowadzi także do powstawania cukrzycy i żartów tu zdecydowanie nie ma.

Przyczyny powstawania bezdechu sennego.

Jak każda choroba cywilizacyjna, bezdech senny jest to efekt działania samego człowieka. Często są to działania samodestrukcyjne, wynikające ze stylu życia. Istniej kilka takich „grzechów głównych”, które wynikają z naszego działania:

 1. Otyłość – choroba, która na dziś dzień to prawdziwa epidemia na świecie,  wynika z braku ruchu, śmieciowego jedzenia itp. ludzkich przysług,
 2. Picie alkoholu – wybór samodzielny, nikt bowiem nikogo nie zmusza do spożywania,
 3. Objadanie się przed snem – nałóg nie mniej groźny, jak palenie papierosów, czy picie alkoholu i równie trudny do zwalczenia (że też nikt nie wymyślił samoblokującej się lodówki na noc),
 4. Nieleczone inne schorzenia, jak nadczynność tarczycy czy akomegalia – bowiem unikanie lekarza to nie jest przyczyna naturalna.

Oczywiście istnieją też przyczyny naturalne, na powstanie których nie mamy wpływu. Mamy jedynie wpływ na ich leczenie. I tutaj będą to głównie nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, takie jak:

 • polipy,
 • krzywa przegroda nosowa,
 • przerośnięta tkanka po infekcjach,
 • nieprawidłowa budowa żuchwy,
 • zbyt wiotkie mięśnie podniebienia,
 • choroby genetyczne.

Stąd późniejsze leczenie bezdechu sennego to sprawa bardzo złożona i koniecznie wymaga konsultacji z wieloma specjalistami od chorób.

Rodzaje bezdechu sennego.

Tak, tak – bezdech senny to pojęcie ogólne. Medycyna rozróżnia trzy  rodzaje bezdechu:

 • bezdech obwodowy, który stanowi 99% przypadków, wywoływany jest istnieniem przeszkody blokującej przepływ powietrza,
 • bezdech mieszany, czyli wynikający bez przeszkodę blokującą przepływ powietrza i zaburzenia neurologiczne,
 • bezdech ośrodkowy, który wynika z zaburzeń neurologicznych.

Leczenie bezdechu sennego.

Przed leczeniem bezdechu sennego należy ustalić przede wszystkim wszystkie przyczyny powstawania problemu. Interwencja chirurgiczna powinna być dokonywana dopiero w momencie, kiedy mamy 100% pewność iż tylko ta metoda może tu jeszcze pomóc. Zdarza się bowiem, że po operacji przegrody pacjent nadal cierpi na bezdech, chociaż np. przestał chrapać. Najczęściej dokonuje się więc badania polisomnograficznego, oraz badań pozwalających oznaczyć miejsce zwężenie dróg oddechowych.

Jak wygląda takie badanie? Pacjent umieszczany jest w ciemnym pokoju, z cichą, uspakajającą muzyką. Anestezjolog dokonuje znieczulenia miejscowego, a następnie do nosa pacjenta wprowadzane są mikrokamery, które lokalizują zwężenia. Następnie wykonuje się portret dróg oddechowych, tj. trójwymiarową tomografię komputerową. Ma to na celu precyzyjne planowanie ewentualnego zabiegu.

Tutaj jednak musimy zaznaczyć, że na dziś dzień nie ma 100% skutecznej metody leczenia bezdechu. W przypadku łagodnych objawów zalecana jest zmiana trybu życia, redukcja masy ciała, zmiana pozycji snu na bardziej korzystną, unikanie alkoholu, leków uspakajających, leczenie chorób „towarszyszących”, jak np. nadciśnienia. Często trzeba się poddać zabiegowi laryngologicznemu, by usunąć przeszkodzę blokującą przepływ powietrza.

W przypadkach ciężkich i umiarkowanych będzie konieczność leczenia przy pomocy protezy powietrznej. Ma to na celu zwiększenie ciśnienia powietrza w drogach oddechowych, oraz likwidację chrapania i bezdechu. Efektem ma być poprawa jakości snu, jego prawidłowy przebieg we wszystkich fazach NREM i REM, prawidłowe dotlenienie całego organizmu. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj:

 • CPAP – urządzenie w postaci maski, przy pomocy której powietrze jest wtłaczane do płuc przez całą noc, pod ustalonym, stałym ciśnieniem (tego typu rozwiązanie jest refundowane przez NFZ!), ale tutaj jest ważne, aby dobrać odpowiednio najniższe, skuteczne ciśnienie dla konkretnego chorego,
 • auto CPAP – bardziej zawansowana maska, która rozróżnia fazy oddechu i automatycznie dopasowuje odpowiednie ciśnienie wtłaczanego powietrza.
 • BiPAP – najbardziej zaawansowane urządzenie, które dodatkowo rozróżnia wdech od wydechu, zmieniając odpowiednio ciśnienie, co zwiększa komfort snu.

maska CPAP do leczenie bezdechu sennego

Do leczenia wykorzystuje się też protezy dentystyczne, powiększające przestrzeń gardła, np. regulujące stopień wysunięcia żuchwy.

Pamiętajcie jednak, że zawsze należy i warto skonsultować problem z personelem medycznym i nic nie robić samodzielnie. Samo zastosowanie urządzeń typu CPAP nie usuwa problemu, a jedynie ogranicza jego negatywne skutki.

Rola materaca w leczeniu bezdechu sennego.

Wbrew pozorom materac jest tu jednym z ważnych czynników wspomagającym sam proces leczenia bezdechu. To bowiem materac ma poważny wpływ na drożność układu krwionośnego, rozluźnianie mięśni, a efekty aromaterapii mogą wpływać także na zwiększenie przepływu powietrza w układzie oddechowym. Mogą, lecz tutaj zaznaczamy – nie muszą, jeżeli są źle dobrane. Stąd po raz wtóry powtarzamy – materac to nie lekarstwo, a jedynie sprzęt wspomagający leczenie i jako taki powinien tak być traktowany.

Dlatego szczególnie polecamy tutaj materace z linii Swiss: Swiss Dynamic i Swiss Magic. Nie znajdziemy tutaj bowiem żadnych czynników, które powoli, aczkolwiek skutecznie mogłyby pogłębiać bezdech senny. A dodatkowo emisja aromatów leczniczej lawendy działa rozkurczowo na mięśnie układu oddechowego. Podobne działania znajdziecie w naszych materacach opartych na piankach Biogreen i Viscogreen.

Problem bezdechu sennego pokazuje także, jak ważne są np. w materacach nie tylko właściwości ortopedyczne, ale także to, aby materiały stosowane do ich produkcji „współpracowały” z układem oddechowym i nerwowym człowieka. Kwestia wiary w to, co tutaj przeczytaliście tutaj Państwo, to oczywiście kwestia indywidualnego podejścia do informacji. Artykuł został jednak napisany pod wpływem sytuacji autora, który sam boryka się z problemem, a materac Swiss Magic dosyć ten problem poprawił. Z resztą zarówno Szwajcarzy, jak i Włosi bezustannie szukają nowych, lepszych metod produkcji takich typu materiałów. Więc może warto się zastanowić nad problemem i spróbować?

Zespół DORIAMaterace Inspirowane Naturą.

Firma oferująca wysokiej jakości materace wykorzystujące najnowocześniejsze technologie i materiały europejskie, oraz łózka i lustra na wymiar

 

Dodaj komentarz