Śledź @Doria
Zobacz profil

JAK CZYŚCIĆ MATERAC Z ZABRUDZEŃ?

POZYCJA SNU A WYBÓR ODPOWIEDNIEGO MATERACA
3 lipca 2016
MATERACE Z ATESTEM WYROBU MEDYCZNEGO
6 lipca 2016
Pokaż wszystkie

JAK CZYŚCIĆ MATERAC Z ZABRUDZEŃ?

Wprawdzie dzisiejsze materace niemal standardowo wyposażane są w pokrowce zdejmowane do prania, ale w żadnym sklepie z materacami nie usłyszycie o „utrudnieniach” przy tej operacji, jak np. konieczność odwiedzenia pralni, pranie w niskich temperaturach, brak możliwości wirowania (a wtedy się okazuje, że pralnia odmawia współpracy), trudność w zakładaniu upranego pokrowca na materac itp. Oczywiście – mimo wszystko warto się jednak raz na jakiś czas poświęcić i tej operacji dokonać, ale co zrobić doraźnie? Tutaj postaramy się dzisiaj Wam coś podpowiedzieć.

Jak wyczyścić materac?

czyszczenie materacy sodą oczyszczonąOczywiście, sposoby czyszczenia pokrowca na materac są różne i zależą od rodzaju zabrudzeń. Wszakże przypadki, wypadki z naszym materacem mogą być różne: pobrudzona powierzchnia, plamy po zalaniach, czasem artystyczne rysunki naszych dzieci, niefrasobliwość domowej zwierzyny.

Z pewnością jest to jednak bardzo ważna czynność, ponieważ zanieczyszczenia w pokrowcu materaca negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jak to zrobić najłatwiej? Czytajcie dalej.

Usuwanie plam z pokrowca materaca.

Najbardziej przykrymi, widocznymi zabrudzeniami są plamy na materacu. Zalania i plamy nie można też ignorować dlatego, że wilgoć wchłonięta przez pokrowiec zwiększa ryzyko namnażania się roztoczy w materacu. Oczywiście, dzisiaj większość pokrowców posiada różnego rodzaju rozwiązania, niwelujące to zjawisko, ale na powierzchni materaca problemu nie zlikwiduje.

Jak to zrobić, aby usunąć plamę i nie zaszkodzić materaca? Oczywiście – podstawa to pranie, ale jak już wspominaliśmy, nie zawsze jest skuteczne, a już z pewnością uciążliwe. Mamy jednak na to inne sposoby:

  1. można zastosować proszki i płyny służące do czyszczenia tapicerki meblowej, samochodowej – zazwyczaj są one dostępne w bardzo wygodnym do rozprowadzania wydaniu – spray’u, a są delikatne i bezpieczne dla tkanin,
  2. możemy też użyć odplamiacza enzymatycznego – i to takiego zrobionego własnoręcznie, w postaci roztworu wody i oraz soku cytrynowego w stosunku 2:1. Taki roztwór nakładamy bezpośrednio na plamę, pozostawić na kilkanaście minut i spróbować plamę „wyrzucić” przy pomocy miękkiej szczoteczki,
  3. plamy z krwi można zniwelować przy użyciu wody utlenionej, lub piorąc roztworem wody z np. sodą oczyszczoną,

Pamiętajmy jednak, że materace bardzo nie lubią bliskiego kontaktu z cieczami, a niektóre materiały jak lateks czy pianka poliuteranowa potrafi się pod wpływem wilgoci utleniać i w efekcie kruszyć.

Skuteczna metoda usuwania zabrudzeń z powierzchni materaca.

Ok. Ale jak uniknąć konieczności prania pokrowca. Otóż jest jedna, „starożytna” metoda, która wykorzystuje do tego celu zwykłą, popularną sodę oczyszczoną – czyli wodorowęglanem sodu. Tani, skuteczny środek.

soda skuteczny środek do czyszczenia materaców oferowanych w Warszawie przez firmę Doria

Co więc robimy? Po prostu posypujemy powierzchnię pokrowca sodą, rozprowadzamy ją równomiernie szczotką, lub nawet dłonią i czekamy 15-30 minut. Niech sobie popracuje. Następnie zakładamy czystą szczotkę do odkurzacza i spokojnie odkurzamy całą powierzchnie materaca. I w zasadzie po kłopocie.

Soda oczyszczona to idealny środek do wszystkiego. Zwalcza tłuszcz, likwiduje brzydkie zapachy (perfekcyjna Pani domu, wie jak skutecznie usuwa zapach czosnku, cebuli itp.), usuwa tak uciążliwe plamy jak te, które zostawia kawa i herbata, krew itp. W materacach dodatkowo wiąże wilgoć i pozwala ją usunąć z pokrowca.

Dodatkowo możemy pokrowiec na materac zdezynfekować przy pomocy olejku z drzewa herbacianego, który dodatkowo nada materacowi przyjemny zapach.

A więc? Do dzieła! Materac musi być czysty i nie musi być wcale prany!

Doria - Materace Inspirowane Naturą - oferowane w Warszawie wysokiej klasy materace piankowe, lateksowe, sprężynowe, termoelastyczne

Dodaj komentarz