Śledź @Doria
Zobacz profil

FENG SHUI W TWOJEJ SYPIALNI

Sypialnia to centralne miejsce w domu. Służy przede wszystkim do odpoczynku oraz dobrego snu. Jest też miejscem do regeneracji sił oraz miejscem rekonwalescencji po chorobie. Ale przede wszystkim jest to najbardziej intymne miejsce w domu. Dlatego tak ważne jest, aby było to miejsce odpowiednio zorganizowane, odpowiednio wyposażone. Jak to zrobić? Są różne style architektoniczne (o których od pewnego czasu piszemy), ale są też style, które są czymś więcej niż stylem, jak np. filozofia Feng Shui. Poczytajmy dzisiaj o tym…

Feng Shui w Twojej sypialni.

Filozofia Feng Shui w sypialni to harmonia życiaFeng Shui – woda i wiatr – to starożytna filozofia planowania przestrzeni w zgodzie z środowiskiem naturalnym. Zgodnie z tą filozofią budowano miasta i wsie w starożytnych Chinach. Na czym to polega?

Starożytni dążyli do połączenia harmonii pierwiastka żeńskiego (yin) i pierwiastka męskiego (yang). Wg Chińczyków te dwie natury zawsze dążą do wzajemnego uzupełnienia. Nie ma harmonii życia bez pierwiastka męskiego i pierwiastka żeńskiego. Stąd akurat sypialnia jest najbardziej charakterystycznym miejscem łączącym partnerów w jedną całość.

Podstawą planowania przestrzeni wg Feng Shui jest tzw. siatka Bagua, czyli oktagon podzielony na 8 części, z której każda reprezentuje inną dziedzinę życia. Jednak dzisiaj nie będziemy się zajmować architekturą przestrzeni większej niż nasza sypialnia. Odpowiemy sobie, jak urządzić sypialnię, jakich materiałów używać, aby znaleźć w sypialni harmonię życia.

Lokalizacja sypialni w mieszkaniu.

Lokalizacja sypialni powinna mieć cechy jin. Czyli ma być cicho, ciemno, spokojnie a przede wszystkim kobieco. Najbardziej zgodne z jin są miejsca najbardziej oddalone od wejścia do domu. Okna sypialni absolutnie nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, czy miejsce z którego dochodzą hałasy. W piętrowych domach sypialnie powinno się bezwzględnie lokalizować na piętrze, ale jednocześnie unikać miejsc nad garażem, czy jakimś innym lokalem użytkowym, nie związanym z domownikami. Sypialnia nie powinna też przylegać np. do klatki schodowej, szybów wind itp. Za ścianą naszej sypialni sąsiad ma łazienkę – to problem poważny. Uniemożliwia nam to osiągnięcie stanu harmonii ducha z ciałem.

Kolorystyka w sypialni Feng Shui.

Jako że Feng Shui odnosi się do harmonii życia z Naturą, to kolorystyka preferowana w sypialni powinna nawązywać do Ziemi. Dlatego najkorzystniejsze kolory tutaj to kawa z mlekiem, kolor piaskowy, lilia, łagodny odcień niebieskiego czy zielonego. Nie mogą to być barwy krzykliwe, czy ozdobne tapety, bo dążymy tutaj do odpoczynku, a barwy takie działają pobudzająco. Uwaga – ściany wg Feng Shui nie lubią luster, ponieważ lustra wprawiają energię w ruch i nie pomagają się uspokoić. Jeżeli już ono jest np. wbudowane w szafę, to na noc należy je zasłonić.

Oświetlenie w sypialni.

Jak już wspominaliśmy, sypialnia powinna być zaciemniona i przytulna. Dlatego unikajmy w tym momencie rażących, jaskrawych barw światła. Tutaj ważniejsze jest oświetlenie w postaci lampki nocnej, niż oświetlenie sufitu. Koniecznie powinny być też zasłony zabezpieczające wnętrze przed światłem z ulicy, światłem księżyca, czy nadmiernym nasłonecznieniem. Stąd też należy bezwzględnie wypędzić z sypialni takie źródła światła, jak laptop, komputer, smartfon, sprzęt RTV i inne zdobycze cywilizacji.

Łóżko wg Feng Shui.

Zanim przejdziemy do opisu jak powinno to łóżko wyglądać, to najpierw zajmiemy się jego ustawieniem. Jest to bowiem tutaj bardzo istotne.

Pierwszą ważną zasadą jest tutaj to, że powinno ono stać wezgłowiem pod ścianą, a otoczone powinno być szafkami nocnymi (dają one poczucie stabilności). Unikamy w ten sposób negatywnego wpływu tzw. ciągu energetycznego, czyli miejsca gdzie jesteśmy narażeni na przeciąg (stąd wg Fang Shui np. popularne połączenie sypialni z łazienką to błąd uniemożliwiający osiągnięcie stanu harmonii). Stąd absolutnie nie ustawiamy łóżka prostopadle do okna, a jeżeli jest to sypialnia na poddaszu to nie stawiamy łóżka pod oknem dachowym. Szafki nocne powinny być umieszczone niżej niż wysokość naszej poduszki (czyli kładziemy się na poduszce i w tym momencie nie mam widzieć krawędzi szafek nocnych). Absolutnie nad łóżkiem nie zakładamy żadnych przedmiotów typu półka, obraz w masywnej ramie itp.

Kolejna sprawa – wszelkie wnęki na łóżka, to też brak możliwości osiągnięcia harmonii. Łóżko nie powinno być ograniczane żadnymi przedmiotami z boku, z dołu (czyli narty i inne niepotrzebne rzeczy opuszczają sypialnię) i z góry. Nad łóżkiem nie powinno być żadnych źródeł oświetlenia.

Generalnie łóżko powinno być wykonywane z naturalnych materiałów, czyli najlepiej z drewna. Absolutnie zakazane są łóżka metalowe, lub z elementami metalowymi. Również w przypadku tkanin tapicerskich byłoby dobrze, gdyby to były tkaniny o dużej naturalności – czyli zawartości bawełny, lnu itp. włókien. Niestety tutaj jest problem, bo takich tkanin na rynku jest po prostu brak.

Proszę zauważyć, że w tej filozofii absolutnie nie są dopuszczalne popularne w Polsce łóżka z pojemnikiem. Ograniczają one bowiem swobodne krążenie energii Chi. W samym łóżku nie stosujemy podwójnych materaców, tylko jeden cały, żadnych osobnych pościeli i kołder, ponieważ to symbolicznie dzieli partnerów i prowadzi do rozbicia związku.

Materac zgodny z Feng Shui.

Tutaj jesteśmy akurat zadowoleni, bo właśnie nasze materace najbardziej spełniają wymagania tej filozofii. Dzieje się tak, ponieważ ta metoda preferuje produkty zgodne z naturą. Surowce jakie stosujemy, a więc nasze pianki Biogreen, Viscogreen, AventO2 są tutaj najbardziej naturalne, zawierają pierwiastki wytworzone przez Naturę i zapewniają swobodne krążenie energii Chi. Jednak generalnie unikalibyśmy w takiej sypialni materaców produkowanych w oparciu o sztuczny lateks, czy większość pianek termoelastycznych.

Niewątpliwe więc najlepszym rozwiązaniem będą tutaj przede wszystkim materace:

NATUR BIOGREEN SWISS MAGIC

wyjątkowo materace termoelastyczne:

VISCOGREEN VISCOGREEN LUX

Ponieważ ważne jest przede wszystkim zdrowie naszych małych dzieci, to w tym momencie dla maleństw proponujemy też materace:

BABY NATUR BABY SWISS

A nam pozostaje tylko polecić Państwu tą filozofię. Większość zaleceń, które tutaj znajdziecie pokrywa się z badaniami nad snem i wpływu przedmiotów, światła na sen. Dlatego warto się nad tym zastanowić i oczywiście skorzystać z naszej oferty materaców.

Zespół firmy DORIA – Materace Inspirowane Naturą.

Firma oferująca wysokiej jakości materace wykorzystujące najnowocześniejsze technologie i materiały europejskie, oraz łózka i lustra na wymiar

Dodaj komentarz