Śledź @Doria
Zobacz profil

LORDOZA – JAKI MATERAC WYBRAĆ, BY POPRAWIĆ JAKOŚĆ SWOJEGO ŻYCIA?

Lordoza pogłębiona to najczęstsze schorzenie, z jakim spotykamy się na co dzień. Jest to w zasadzie choroba cywilizacyjna, ponieważ wynika zazwyczaj nie z wad wrodzonych, przebytych chorób itp. Zazwyczaj przyczyna jest prozaiczna – to skutek naszego stylu życia, przyzwyczajeń, zaniedbań itp. Stąd dzisiaj „uzupełniamy” naszą stronę o temat doboru materaca przy stwierdzonej lordozie pogłębionej.

Lordoza pogłębiona – jak wybierać materac.

No dobrze. Ale co to jest ta lordoza i jak ją stwierdzić? To prawda, większość Klientów z którymi mamy do czynienia ma proste oczekiwanie: „Proszę wybrać nam materac dobry na kręgosłup, bo kręgosłup mamy chory”. Tylko, co to oznacza? Mało kiedy mamy do czynienia z Klientem, który najpierw się przebadał i swoje wyniki nam przedstawił. A to bardzo ułatwia nam pracę i pozwala uniknąć błędu w doradztwie. Najczęściej jednak musimy niestety sami przeprowadzić „przesłuchanie”, które pozwoli nam na określenie problemu, przed zastosowaniem środka zaradczego. Odpowiedzmy więc, co to jest lordoza pogłębiona.

Co to jest lordoza?

Jak już wspominaliśmy, lordoza to najczęstsze schorzenie kręgosłupa z jakim się spotykamy. Określana jest też jako lordoza a lordoza pogłębiona - poważne schorzenie kręgosłupa, choroba cywilizacyjnatzw. „plecy wklęsłe”, ze względu na objawy. Charakteryzują ją nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dolnej części pleców, w tzw. odcinku lędźwiowym. Jest to dosyć bolesna przypadłość, a nieleczona prowadzi do powikłań i artretyzmu. Powoduje duży dyskomfort w życiu codziennym, wpływając też na kłopoty ze snem.

Zazwyczaj choroba nie wynika z wad wrodzonych, przebytych urazów układu kostnego czy innych chorób, które degenerują układ kostny. Jak już wspominaliśmy, zazwyczaj sami sobie „hodujemy” ową przypadłość. Do najczęstszych przyczyn powstawania tego schorzenia należy bowiem:

  • brak ruchu,
  • nieprawidłowa postawa przy siedzeniu i pracy,
  • otyłość.

Na czynniki genetyczne, czy przebyte urazy i choroby wpływu wielkiego nie mamy, ale już w przypadku częstszych przyczyn już tak. Proszę zauważyć, że te trzy przyczyny powstawania lordozy bardzo często fundujemy swoim własnym dzieciom. Komputer zastępuje dziecku zabawy na świeżym powietrzu, które wymuszają ruch. Biurko musi być przede wszystkim ładne – a o ergonomii, tj. regulowanym blacie i kącie pochylenia blatu można zapomnieć. O otyłości to szkoda gadać – wystarczy spojrzeć na dzisiejszych uczniów szkół podstawowych. Jest to ewidentnie plaga. Skoro więc sami wyhodowaliśmy w sobie lordozę pogłębioną, to może warto profilaktycznie zapobiec temu zjawisku u potomstwa? Wracajmy jednak do tematu głównego.

Jak najprościej stwierdzić, czy ma się lordozę pogłębioną? 

Wstępnie lordozę można zdiagnozować bardzo prosto. W tym celu należy się położyć na twardej, płaskiej powierzchni, np. na podłodze. Następnie tuż nad tyłkiem, w tzw. odcinku lędźwiowym wsunąć rękę pod plecy. Przestrzeń ta nie powinna być większa niż wsunięta dłoń. Jeżeli więc wsuwamy tam swobodnie rękę i mamy jeszcze „luz”, to jest to ewidentnie lordoza pogłębiona. Jednak zawsze należy pamiętać, że ostateczny „wyrok” należy powierzyć fachowej sile medycznej, aby nie popełnić błędu. Białe kitle mają to do siebie, że zawsze doradzą jakiś zestaw ćwiczeń itp. celem poprawy sytuacji.

ostateczne stwierdzenie wad kręgosłupa należy zawsze zostawić wykwalifikowanemu fizjoterapeucie/fizjterapeutce, aby uzyskać jednocześnie zestaw odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych

Jak się leczy stwierdzoną lordozę pogłębioną?

I tutaj są dobre wieści. Zazwyczaj lordoza pogłębiona nie wymaga interwencji chirurgicznej. Wystarczy odpowiedni zestaw ćwiczeń, oraz zmiana stylu życia. Najlepiej oczywiście nie gdybać, tylko zastosować się do poleceń fizjoterapeuty. Tylko w przypadkach poważnych uszkodzeń poszczególnych kręgów w okolicy lędźwiowej może być tu konieczna operacja. Dlatego warto pomyśleć, aby zniwelować to co nabyliśmy w pracy przy biurku, przy nieprawidłowym dźwiganiu ciężarów, nadmiarem masy ciała itp.

Jaki materac wybierać dla osoby z lordozą?

Pytanie rzeka. Przejrzeliśmy w internecie wiele stron, forów internetowych, pogaworzyliśmy z fizjoterapeutami. I nie znaleźliśmy 100% dobrej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że twardy materac jest idealny, inni że miękki, a my osobiście skłaniamy się do tezy, że materace średniotwarde są tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Materac twardy będzie tutaj bowiem powodował, że ciało człowieka nie będzie prawidłowo podparte, a naturalne krzywizny ciała w ogóle nie będą częściowo podparte. Plus zbyt duże naciski na fragmenty ciała z kolei będą powodować odrętwienia i wiercenie w łóżku. Z resztą – twarda jest podłoga, a spanie jednak na niej nie jest zbawienne dla człowieka. Natomiast materac miękki może doprowadzić do nienaturalnego wykrzywiania się kręgosłupa i powodować tym samym duże obciążenia na kręgi w odcinku lędźwiowym.

Oczywiście – pamiętać należy tutaj, że materac będzie tutaj bądź środkiem profilaktycznym, bądź środkiem do poprawienia samopoczucia, ale nie do likwidacji problemu. Możemy materacem zmniejszyć naciski, dać się zrelaksować kręgosłupowi, ale jeżeli nie zmienimy przyzwyczajeń na prawidłowe, to materac nas nie uleczy.

Osobiście doradzamy w takich przypadkach materace termoelastyczne. Wprawdzie nie każdemu przypadają one do gustu, ale prawda jest taka iż najlepiej spełniają tutaj swoją rolę. Oczywiście, pod warunkiem iż nie jest to produkt termoelastycznopodobny, tylko materac dobrej jakości i parametrach. Musi też być dobrany odpowiednio do masy ciała. W tego typu materacach część lędźwiowa dostaje solidne podparcie, co powoduje rozluźnienie mięśni wokół kręgosłupa. Efektem jest obniżenie poziomu bólu emitowanego przez nasz kręgosłup. Tutaj możemy polecić np. nasz materac Viscogreen, a w przypadku osób bardziej tęższych Viscogreen Lux i Thermo Silver.

Zdajemy sobie jednak sprawę, iż nie każdemu podoba się to uczucie obejmowania przez nasz materac ciała podczas snu. Warto wtedy zwrócić uwagę na materace wysokoelastyczne. Należy jednak zwracać uwagę na materace bardziej miękkie, tj. takie które mają dużą elastyczność i sprężystość. Idealnym rozwiązaniem będą tutaj nasze materac Swiss Dynamic, Swiss Magic i Natur Biogreen H2.

Dla konserwatystów ostatecznie możemy też polecić materace sprężynowe. Jednak pamiętać należy, iż najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj jednak zakup materaca na sprężynie multipocket. Daje ona bowiem lepszą elastyczność i sprężystość materaca. W naszej ofercie znajdziecie dwa takie modele materaców, które będą spełniać tutaj pozytywna rolę. Jest to materac Admiral Bio-Ex oraz Premium Bio-Ex (Visco, Polargel lub Latex).

I przede wszystkim – dbajmy o swój kręgosłup. On i tak ma ciężkie życie i wiele musi znosić na co dzień.

Zespół firmy DORIA – Materace Inspirowane Naturą.

Doria oferuje Państwu przede wszystkim komfortowy wypoczynek, poprzez ofertę doboru odpowiedniego materaca oraz łóżka. To także firma która pomoże Wam w pełnym wyposażeniu Waszej sypialni, pod indywidualny styl i design.

Dodaj komentarz