Śledź @Doria
Zobacz profil

MATERAC MIĘKI, CZY MATERAC TWARDY?

Kupując odpowiednie materace stoimy zawsze przed wyborem – wybrać miękki materac, czy wybrać materac twardy?

Jest to dosyć istotne, ponieważ skutki wyboru będziemy ponosić dosyć długo. Większość z Was pewnie odpowie, że najlepiej wybrać jest materac twardy, bo tak lekarze twierdzą. Jest to czysty przykład stereotypu krążącego w świadomości ludzkiej, ponieważ na pytanie – którzy to lekarze – nikt nie potrafi tego powiedzieć. Pada taka odpowiedź – a gdzieś tam słyszeliśmy.

Trzeba tutaj też pamiętać, że samo słowo „twardy” czy „miękki”, to dla każdego znaczy coś innego. Idąc tokiem myślenia o materacu twardym, można by powiedzieć, że materac to ogólnie rzecz biorąc, jest przedmiotem zbędnym. Wprawdzie takie „zbawienne” działanie w tym momencie ma podłoga, deski itp. ascetyczne miejsca do spania.

Materac twardy czy miękki?

Gdybyśmy mieli odpowiedzieć krótko na powyższe pytanie, to nasza odpowiedź byłaby tutaj ogólnikowa: ani jeden, ani drugi. A w zasadzie to zależy od wielu czynników, takich jak:

  • masa ciała człowieka,
  • pozycja spania, jaką człowiek przyjmuje,
  • przyzwyczajenia,
  • wady postawy u potencjalnego użytkowania,
  • rodzaj stelaża pod materac, jakim dysponuje potencjalny użytkownik,

ponieważ, to wszystko zazwyczaj decyduje o tym, że dochodzimy do wniosku iż powinien być to jednak materac średniotwardy.

Należy bowiem pamiętać, że zarówno materac zbyt twardy, jak i zbyt miękki może spowodować więcej szkód w naszym zdrowiu, niż dotychczas nasz stary materac.

Poniżej obrazujemy, jakie negatywne działania mają źle dobrane materace:

wpływ twardości materaca na ciałoJak widzicie Państwo – prawidłowo dobrany materac pozwala zapadać się tylko „wystającym” częściom naszego ciała, dzięki czemu nasz kręgosłup zostaje odciążony i całkowicie podparty.

Zbyt miękki materac powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa, co w efekcie może doprowadzić do jego trwałych deformacji, a nawet uszkodzeń poszczególnych dysków. Utrudnia też znacznie dokonywanie zmian w położeniu ciała, a spięte mięśnie, zmuszone do „walki” z materacem o stabilne podparcie utrudniają głęboki, spokojny sen. Budzimy się wtedy z ogromnym uczuciem „zmęczenia”. Z pewnością jest to też duży problem przy wstawianiu z takiego materaca.

Z kolei twardy materac powoduje, iż kręgosłup ma tylko punktowo podparcie, a w znacznej części po prostu wisi w powietrzu i całą noc pracuje. Znacznie większym jednak tutaj problemem jest to, iż podłoże ugniata spracowane mięśnie i utrudnia prawidłowe krążenie krwi. Efekt? Uczucie drętwienia, wiercenie się w łóżku – czytaj wybudzanie, przerwy w naturalnym procesie, niedotleniony mózg nie odpoczywa i pojawiają się wtedy problemy. Rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, obolałe mięśnie działają na nasze negatywne nastawienie do świata, a czasem po prostu prowadzą do stanów depresyjnych.

Samo określenie materaca czy jest to materac twardy, czy miękki jest trudne. Wprawdzie firmy zaznaczają twardości literkami H, gwiazdkami, kółeczkami, ale trzeba pamiętać, że nie jest to jakiś wyznaczany standard oceny twardości. Ocena ta jest subiektywna – wiadomo, że inaczej będzie to czuł człowiek o dużej masie ciała, a inaczej człowiek o drobnej posturze.

Dlatego jest tak ważne przyjść osobiście do sklepu i porozmawiać ze Sprzedawcą, który zaproponuje model materaca, który będzie pasował do budowy ciała Klienta. I zawsze warto spróbować rozwiązania miększego i twardszego, aby zobaczyć, jakie są różnice w odczuciach.

Pamiętajcie, że jak Warszawa, to materace najlepiej wybrać w naszej firmie. Nasza firma bowiem myśli zawsze interesem Klienta, a korzyści czerpie z satysfakcjonujących Klienta zakupów.

Zapraszamy

Zespół firmy Doria SCMaterace Inspirowane Naturą

Dodaj komentarz