Śledź @Doria
Zobacz profil

MATERAC – SIEDEM STREF TWARDOŚCI

MATERAC MIĘKI, CZY MATERAC TWARDY?
20 maja 2016
STELAŻ POD MATERAC
22 maja 2016
Pokaż wszystkie

MATERAC – SIEDEM STREF TWARDOŚCI

Bardzo często kupując materac natkniecie się na informację, że materac ma siedem stref twardości, bądź jest pięciostrefowy. O co w tym chodzi i czy „więcej” znaczy tu lepiej? Spróbujemy tutaj odpowiedzieć na to pytanie.

Siedem stref twardości.

Generalnie, materac o siedmiu strefach twardości, to materac, którego wnętrze zostało podzielone na kilka takich „etapów”, fragmentów o różnych twardościach. Czasami polega to np. na zastosowaniu różnych sprężyn, konturowemu nacinaniu pianek, bądź wstawki z rzadszej pianki itp. Ważne jest to, czemu to ma służyć. A służyć ma bardziej ergonomicznemu ułożeniu ciała na materacu.

Gdy mówimy, ze materac ma siedem stref twardości, to oznacza to, że materac jest podzielony na siedem odcinków – i nie oznacza, że siedem różnych.

siedem stref twardości w materacu

Powyższy obrazek przedstawia sugestywnie, jak to wygląda. Mamy tu więc podział:

Strefa I – strefa komfortu bioder.

Jest to centralnie położony fragment materaca, o zmiękczonej powierzchni. Ma to na celu możliwość „zatopienia” się bioder (a więc elementu wystających) w materacu, tak by kręgosłup człowieka nie ulegał w tym odcinku zniekształceniom i nienaturalnym naciskom na poszczególne dyski.

Strefa II i III – strefa podparcia lędźwi i ud.

Są to w zasadzie dwie strefy w materacu – położone po obydwu stronach strefy komfortu bioder. Jedna ma za zadanie mocno podeprzeć plecy, aby odciążyć kręgosłup i rozluźnić spięte mięśnie, a druga ma podeprzeć solidnie nasze uda. Ma to też na celu udrożnienie układu krwionośnego, dlatego strefa ta jest średniotwarda. Tym samym mamy już trzy strefy w materacu.

Strefa IV i V – strefa wysokiego komfortu.

Podobnie jak poprzednio są to dwa fragmenty materaca o takiej samej twardości, z których jeden odpowiada za możliwość zagłębienia się w materacu ramion (celem zapewnienia kręgosłupowi jak najbardziej anatomicznego podparcia) oraz podparcia łydki w ten sposób, aby nie utrudniać krążenia krwi w nogach.

Strefa VI i VII – strefa optymalnego podparcia głowy i stóp.

Są to najbardziej zewnętrzne krawędzie materaca. Odpowiadają one za prawidłowe zagłębienie się głowy i delikatne podparcie stóp w ten sposób, aby odcinek szyjny kręgosłupa przyjmował prawidłową postawę, a jednocześnie udrożniony do maksimum układ krwionośny zapewniał dotlenienie mózgu.

Powstaje tylko pytanie – czy zawsze to jest dobrze, że takie strefy są. Wszakże ludzie różnią się wzrostem i masą ciała. Generalnie rzecz ujmując możemy powiedzieć, że tak – jest dobrze, jak takie strefy są. Natomiast należy pamiętać, że raczej osoby o wzroście poniżej 160 cm, oraz dzieci i młodzież (czyli w wieku, kiedy naturalne krzywizny ciała się kształtują), takiego materaca stosować nie powinny.

Pięć stref twardości.

Są to materace o mniejszej elastyczności i zdolności do adaptacji. Zazwyczaj jednak pozbawione są po prostu zewnętrznych stref z materaca siedmiostrefowego. Z pewnością o wiele przydatniejsze dla osób o większej masie ciała ludzkiego. Nadal jednak nie powinny być stosowane dla dzieci i młodzieży.

W naszej ofercie większość materaców posiada układ siedmiostrefowy, bądź są to jednostrefowe materace.

Ponieważ wybór materaca jest dosyć poważny, to w Warszawie, po materace zapraszamy do nas, do dawnego Centrum Jupiter, a dzisiaj Centrum Towarowa 22, przy ul. Towarowa 22 lok. F-5, a my bardzo chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego materaca.

Zapraszamy serdecznie

Zespół firmy DORIA SCMaterace Inspirowane naturą.

ZDROWIE I CHOROBY

Dodaj komentarz