Śledź @Doria
Zobacz profil

MATERACE LATEKSOWE – KUPOWAĆ?

Jeszcze kilka lat temu materace lateksowe królowały w sklepach, a tym samym w naszych sypialniach. Dzisiaj królują niewątpliwe materace termoelastyczne, materace lateksowe już nie cieszą się tak dużą dozą zainteresowania. Czy jednak są to materace złe? Może jednak warto się zastanowić nad wyborem tego typu materaca? Zapraszamy do lektury.

materac Sultan Latex z wkładem z maty kokosowej.

Materace lateksowe – natura, czy chemia?

Aby dobrze udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy najpierw dowiedzieć się co to jest w ogóle lateks. Wszakże kojarzy się z, hmm, obcisłą odzieżą itp., ale zastosowanie lateksu jest znacznie szersze. I towarzyszy nam praktycznie codziennie.

Lateks – co to jest?

Lateks generalnie to roztwór typu koloidalnego bądź z naturalnego kauczuku, bądź kauczuku pozyskiwanego syntetycznie. Jak już z definicji wynika, pozyskiwany jest drogą naturalną, w tym przypadku z roślin, bądź pozyskiwany na drodze procesów chemicznych. I w zasadzie jest to czynnik determinujący także cenę finalną produktu.

Jako materiał znany jest od setek lat. Jednak Europa odkryła zalety tego materiału dopiero w XIX wieku (a mówimy, że Indianie to byli barbarzyńcy (sic!)). Materiał ten szybko znalazł zastosowanie w gospodarce, także w dziedzinie produkcji materaców.

Lateks naturalny.

Generalnie, kauczuk naturalny, to płyn przypominający mleczko, wydzielany przez uszkodzone tkanki roślin kauczukodajnych. Rośliny te posiadają komórki mleczne, zdolne do przekształcania sacharozy w cis-1,4-polizpren. Nie ma w tym nic dziwnego – ta substancja, czyli kauczuk naturalny to efekt mechanizmu obronnego rośliny. Substancja ta ma „leczyć rany”, jaki powstają na powierzchni, chronić przed szkodnikami i pasożytami (to bardzo ważna właściwość! – niżej opiszemy dlaczego). Sam skład kauczuku naturalnego pod względem chemicznym, to przede wszystkim węglowodory.

Lateks naturalny powstaje na drodze koloidalnego roztworu kauczuku naturalnego (w proporcji 34-37%) i wody (52-60%) oraz dodatków w postaci białek, żywic, cukrów i soli mineralnych. Następnie lateks poddawany jest koagulacji, dzięki czemu staje się on miękki i elastyczny. Sam proces koagulacji powstaje pod wpływem zakwaszania, lub zmrożenia w połączeniu z rozpuszczalnymi w wodzie solami. Następnie dokonuje się stabilizacji roztworu przy pomocy substancji alkalicznych, np. amoniakiem, by w końcowym etapie odwirować nadmiar wody. Taką chyba najbardziej popularną metodą pozyskiwania naturalnego lateksu jest technologia Talalay, o której przeczytacie tutaj.

No dobrze. Ale co za rośliny dają nam ten naturalny środek. Czyżby nasza sosna? A może dąb lub buk? Niestety, nie są to gatunki drzew spotykanych w naszej strefie klimatycznej. Na dziś dzień ludzkość zna ponad 200 gatunków roślin kauczukodajnych. Znajdziemy tutaj takie rośliny jak kauczukowiec (szczególnie odmiana kauczukowiec brazylijski – najbardziej przyjazny dla celów przemysłowych), figowiec sprężysty, maniok, trojeść amerykańska. Prowadzi się też pewne badania nad pozyskiwaniem mleczka kauczukowego z popularnego także w naszym kraju mniszka lekarskiego.

Jak już wspomnieliśmy, najbardziej przyjazną rośliną do przemysłowego pozyskiwania mleczka kauczukowego, jest kauczukowiec brazylijski (Hevea brasiliensis). Drzewo to osiąga wysokość 15-25 m w warunkach hodowlanych, a w warunkach naturalnych dla siebie nawet 30 m. Występuje w wilgotnym klimacie, jest całkowicie nieodporna na mróz i wiatr. Optymalne warunki do uprawy tej rośliny to temperatura 25 st. C, wilgotność powietrza 60-80% i roczne opady na poziomie 1800-2500 mm rocznie. Drzewo to daje nam nie tylko mleczko kauczukowe. Miąższ zawarty w nasionach posiada 30-40% tłuszczu i nadaje się do celów spożywczych, natomiast łupina nasiona jest źródłem pozyskiwania glikozydów cyjanogennych, wykorzystywanych potem w przemyśle chemicznym do produkcji farb, lakierów, mydła itp.

zbieranie mleczka kauczkowego na ekologicznych uprawach kauczukowca brazylijskiego

Roślina ta stanowi główne źródło pozyskiwania lateksu na świecie. Dzięki ekologicznym uprawom można powiedzieć, że materace lateksowe w większości to produkty ekologiczne. Mleczko kauczukowe pozyskiwane jest z roślin młodych, ok. 5-6 letnich. Eksploatacja trwa ok. 25-30 lat. Jak się je pozyskuje?. Troche można by powiedzieć, że drastycznie, ponieważ polega to na nacięciu kory drzewa w kilku miejscach. Z powstałej „rany” sączy się mleczko kauczukowe, zbierane do naczynia przymocowanego tuż pod otwartą korą. Niestety, zanim odkryto, że kauczukowiec można swobodnie uprawiać, dochodziło do rabunkowej gospodarki w lasach Amazonii. Był to okres, kiedy mleczko kauczukowe określano mianem „białe złoto”. Doszło nawet do sytuacji, kiedy Brazylia zaczęła chronić tą roślinę, zakazując nawet wywozu nasion poza kraj pod groźbą kary śmierci. Brytyjczycy jednak wykradli nasiona i tak roślina stała się powszechna na uprawach w koloniach brytyjskich, stanowiąc cenne źródło dochodów.

Lateks syntetyczny.

XX wiek przyniósł nowe odkrycia. Kauczuk naturalny jest do dzisiaj towarem drogim, stosowanym w produktach premium. Z pomocą przyszła nauka, a człowiek opanował technologię wytwarzania kauczuku syntetycznego.

Kauczuk syntetyczny powstaje na drodze sztucznej syntezy chemicznej, głównie jako bazę do wytwarzania gumy.produkcja kauczuku syntetycznego w firmie Lanxess Jednak ze względu na niższe koszty pozyskiwania, stosuje się go też w innych dziedzinach przemysłu, także do produkcji materaców.  Po raz pierwszy kauczuk syntetyczny wyprodukowano dopiero w połowie XX w. w Niemczech. Początkowo produkowany był w wyniku kopoliemiryzacji styrenu z butadienem, dzisiaj są to już nowocześniejsze metody, w wyniku czego otrzymujemy m.in. interesujący nas osobiście poliizopren, który jest najbardziej podobny do kauczuku naturalnego.

Lateks w materacach.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, kilka lat temu lateks był głównym materiałem, z którego wytwarzano materace. Oczywiście, marketing bardzo szybko zniekształcił rynek na tego typu rozwiązania. Z pewnością niektórzy z Was pamiętają, bądź napotykają się na szumne reklamy iż dany materac to 100% lateks naturalny. Jak już wspominaliśmy wyżej jest to spore nadużycie i po prostu kłamstwo. Musiałby to być bowiem materac płynny. Wspominaliśmy już też, że lateks może zawierać ok. 35% naturalnego lateksu. Dlatego nie warto kupować w takich miejscach.

Lateks naturalny, produkowany np. w oparciu o technologię Talalay przede wszystkim jest o wiele wytrzymalszym i przyjaznym zdrowiu ludzkiego materiałem. Jego porowatość zapewnia znacznie większą wentylację w materacu w przeciwieństwie do rozwiązań typu syntetycznego. Stąd tak duża rozbieżność cenowa. Najlepiej widać to w ofercie materaców polskiego producenta MK Foam Koło, gdzie dany model materaca z lateksem jest produkowany w oparciu o różnej jakości lateks.

Skupmy się jednak nad meritum sprawy. Czy materace lateksowe to przeszłość i  należy je omijać z daleka? Nic bardziej mylnego. Wprawdzie produkty pochodzenia naturalnego posiadają białka, które mogą być źródłem alergii, ale  w przypadku ludzi dorosłych jest to znikomy problem. Natomiast z pewnością są to materace o wysokiej trwałości i odporności na odkształcenia. Jałowe środowisko nie sprzyja rozwojowi towarzyszy ludzkości tj. pleśni, grzybni i roztoczy. Dlatego bardzo często materace lateksowe są reklamowane jako materace antyalergiczne.

Czy wystrzegać się produktów syntetycznych? To pytanie niestety jest trudne. Zdecydowanie większość produktów nie jest złym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że nie jest to lateks wytwarzany w CHRL, o niewiadomym pochodzeniu i składzie. Jest też z pewnością dużo słabszym jakościowo produktem. Jest to też bardzo dobry dodatek do materaców opartych na sprężynie kieszeniowej. W szczególności jeżeli jest to lateks o gęstości 85 kg/m3, jaki stosuje fabryka Materasso, której to jesteśmy przedstawicielem.

Generalnie lateks nie jest jednak materiałem o tak doskonałych właściwościach, jak pianka termoelastyczna. Także część rozwiązań w piankach HR, jak np. nasza piana Biogreen, AventO2 czy EvoPoreHRC charakteryzuje się lepszymi parametrami niż większość lateksowych pianek. Dlatego po prostu należy odpowiedzieć sobie, co potrzebujemy. Niestety, trzeba też pamiętać, że lateks ma też pewne wady. Podstawowa wada dotyczy rozwiązań syntetycznych, a jest to problem z przepuszczalnością powietrza. Absolutnie nie można używać materaców lateksowych na podłodze, ponieważ grozi to spleśnieniem powierzchni materaca. Drugi problem, to bardzo duża wrażliwość na działanie olejów, płynów organicznych, ozonu, wody oraz zmiany temperatury. W wyniku niedbałego użytkowania można doprowadzić do utraty sprężystości i elastyczności materaca, a czasami wręcz do rozpadu struktury (czyli kruszenia).

W naszej ofercie materaców lateksowych, które oczywiście oferujemy głównie w Warszawie, znajdziecie Państwo materace lateksowe hybrydowe. Są to materace w których lateks jest elementem składowym. W każdym materacu jądrem jest inny materiał: piana Biospring, kokos lub pianka Night Fly. Generalnie są to materace twarde, za wyjątkiem materaca z pianką Night Fly. Zapraszamy więc do zapoznania się naszą ofertą, najszybciej poprzez kliknięcie tutaj.

Firma oferująca wysokiej jakości materace wykorzystujące najnowocześniejsze technologie i materiały europejskie, oraz łózka i lustra na wymiar

 

Dodaj komentarz