Śledź @Doria
Zobacz profil

MATERACE Z ATESTEM WYROBU MEDYCZNEGO

Szukając materaca spotkacie się Państwo z określeniami tego typu: materac ortopedyczny, materac rehabilitacyjny itp. Powstaje tylko pytanie, czy dany materac na takie miano w ogóle zasługuje.

Tutaj  powiemy Państwu, jak wystrzegać się przed marketingowym bełkotem i na co zwracać uwagę szukając materaca medycznego.

Materace z atestem wyrobu medycznego.

Wyjaśnijmy na początek, co to są materace z atestem wyrobu medycznego.

Materace z atestem wyrobu medycznego to, mówiąc ogólnie, materace których konstrukcja, budowa oraz używane materiały posiadają pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków badawczych, która uprawnia do sprzedaży danego modelu materaca z preferencyjną, obniżoną stawką podatku VAT (aktualnie w Polsce jest to 8%), zgodnie z PKWiU 31.03.12.0.

Zasady kwalifikacji materaca do tej grupy materaców określa norma ISO: 13485: 2003, wdrożona w Polsce w 2005 roku pod symbolem normy PN-EN ISO 13485. Sprawa samych wyrobów medycznych w Polsce reguluje ustawa Ustawa z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych (Dz. U. 2010, nr 107, poz. 679), określająca m.in. procedury nadawania certyfikatu atestu wyrobu medycznego.

Oczywiście – brak takiego certyfikatu nie oznacza, że materac ten nie spełnia tych norm. Świadczy jedynie, że model jest bezpieczny dla zdrowia ludzkiego pod każdym względem i zostało to udowodnione. Zaznaczyć trzeba, że nie zawsze firmy decydują się na taką certyfikację, ze względu na potrzebne duże nakłady finansowe i czasowe.

Pamiętajcie jednak, że żaden materac – z certyfikatem, czy bez certyfikatu lekarstwem nie jest. Jest to środek wspomagający leczenie lub środek profilaktyczny, poprawiający warunki bytowe człowieka. Materac rehabilitacyjny Was nie uzdrowi, jeżeli nie będzie temu towarzyszyć odpowiednia kuracja, zmiana nawyków itp.

Materace rehabilitacyjne produkowane przez firmę Materasso.

W naszej ofercie, jako autoryzowanego dystrybutora marki Materasso, znajdziecie sporą ilość modeli materaców z atestem wyrobu medycznego. Zapoznać się z tą ofertą szczegółowo możecie klikając w poniższy przycisk.

MATERACE MEDYCZNE FIRMY DORIA

Konkurencja wielokrotnie podważała zasadność stosowania na tych materacach stawek obniżonego podatku VAT (w szczególności ta, która takimi wyrobami nie dysponuje), dlatego zwrócono się o opinię do Izby Skarbowej o potwierdzenie takiego prawa. Dyrektor Izby Skarbowej jednoznacznie wydał opinię, iż w świetle dostarczonych dokumentów przez firmę Materasso, ma ona prawo do stosowania obniżonej stawki podatku VAT na terenie Polski. Z opinia możecie się Państwo zapoznać pod poniższym linkiem:

OPINIA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ WS MATERACÓW MEDYCZNYCH FIRMY MATERASSO

Pamiętać też należy, że materace z certyfikatem wyrobu medycznego nie są uniwersalne i należy je dobierać do konkretnego schorzenia, budowy i masy ciała człowieka. Stąd też mnogość konstrukcji i materiałów. Mogą to bowiem być materace zarówno sprężynowe, jak i piankowe, termoelastyczne, żelowe. Zachęcamy więc nie tylko do zapoznania się z naszą ofertą, ale przede wszystkim do kontaktu z nami, abyśmy mogli takowy materac dobrać do Państwa potrzeb.

Na koniec mamy niemiłą informację. Polski ustawodawca niestety zamknął drogę do możliwości odliczania zakupionego materaca, jako sprzętu rehabilitacyjnego od podatku, wyłączając w katalogu jednoznacznie m.in. materace.

Niemniej zachęcamy do zakupu właśnie tego typu rozwiązań, ponieważ są to wyroby, które warto kupować, nawet jako środki profilaktyczne.

Doria - Materace Inspirowane Naturą - firma oferująca materace sprężynowe materace lateksowe materace piankowe materace termoelastyczne

Dodaj komentarz