Śledź @Doria
Zobacz profil

SKOLIOZA A WYBÓR ODPOWIEDNIEGO MATERACA

Przy poszukiwaniach odpowiedniego materaca dla siebie lub członka swojej rodziny, powinno się też brać pod uwagę stwierdzone wady układu kostnego. Nie ma bowiem materaca, który byłby uniwersalny i pasował do każdego schorzenia. Nawet jeżeli materac posiada certyfikat wyrobu medycznego, nie stanowi to gwarancji iż pomaga na wszystko – też musi być odpowiednio dobrany. Poruszaliśmy już kiedyś problem doboru materaca przy lordozie, a dzisiaj omówimy temat skoliozy.

Skolioza a wybór odpowiedniego materaca.

Aby wybrać odpowiedni materac do tego schorzenia, musimy najpierw przedstawić czym to się objawia, czym to grozi itp. Oczywiście, dla tych u których personel medyczny już wydał wyrok w tej sprawie, wszystko jest jasne, ale musimy tutaj założyć, że są i tacy, co żyją w błogiej nieświadomości.

Objawy skoliozy.

Generalnie skoliozę w prostych słowach można opisać, jako tzw. boczne skrzywienie kręgosłupa. Dzisiejsza medycyna jednak rozumie to pojęci wiele szerzej. Dla lekarza jest to trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa, obejmująca:

 • skrzywienie w płaszczyźnie czołowej – czyli to właśnie najczęstsze, boczne skrzywienie kręgosłupa,
 • skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej – czyli taka mieszanka lordo- lub kyfo- skolioza,
 • skrzywienie w płaszczyźnie poziomej – najbardziej niebezpieczna, bo oznaczająca deformację kręgów.

Samą skoliozę można podzielić też ze względu na okres w życiu człowieka, w jakiej się pojawia. Głównie obejmuje ona najbardziej niebezpieczny okres w życiu człowieka , czyli dzieciństwo. I tak jest to:

 • skolioza wczesnodziecięca – czyli powstająca w wieku do 3 roku życia,
 • dziecięca – powstająca między 3 a 10 rokiem życia,
 • młodzieńcza – tutaj związana z okresem intensywnego wzrostu.

Stwierdzenie skoliozy najlepiej powierzyć lekarzom. Nie jest to bowiem bardzo łatwe, a konieczne. Osoby ze skoliozą bardzo często mają problem z oddychaniem, a tym samym prawidłowym ukrwieniem mózgu. Efektem jest słabsza koncentracja, a nawet pojawienie się chorób układu krążenia. Być może nawet kłopoty z nauką ze strony dziecka, są wynikiem pogłębiającego się problemu z kręgosłupem. Wstępnym alarmem powinny być widoczne objawy:

 • wystające łopatki,
 • tzw. garb żebrowy – wystające żebra z jednej strony ciała, wypychane przez kręgi,
 • ramiona i biodra są na nierównej wysokości – czyli z jednej strony wystają bardziej, a z drugiej mniej,
 • jedna noga jest krótsza od drugiej.

skolioza to bardzo poważne schorzenie układu kostnego, prowadzące do dalszych komplikacji zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby leczyć i stosować profilaktykę. Wybieramy tutaj bardzie materace twarde.

Przyczyny powstawania skoliozy.

85% przypadków skoliozy pojawia się nieprzypadkowo w okresie dzieciństwa. Jest to efekt braku ruchu u dzieci i nieprawidłowa postawa przy siedzeniu. Laptop w łóżku, leżenie przy pisaniu, designerskie biurko ale niezbyt ergonomiczne, niedobrane krzesełko, ale także noszenie ciężkich plecaków do szkoły szybko się mści. W znacznie mniejszym stopniu skolioza powstaje w wyniku wad wrodzonych, nieprawidłowego leczenia innych schorzeń, czy nieprawidłowego tempa wzrostu. Dlatego Drodzy Rodzice – przyjrzyjcie się swoim pociechom i zastanówcie się, co fundujecie dziecku ograniczając jego ruch do ruchu myszką przed komputerem.

Materac dla osoby ze skoliozą.

Tutaj ulegamy stereotypom i dla osoby ze skoliozą poszukujemy materaca twardego. W szczególności zalecamy to dzieciom, więc tutaj najlepsze rozwiązania znajdziemy przede wszystkim w materacach lateksowych, materacach wysokoelastycznych, materacach sprężynowych utwardzanych kokosem. Sama poduszka powinna być bardzo mała, jak np. nasza poduszka Popular Piccolo. Oczywiście materac należy dobierać też z uwzględnieniem masy ciała chorego i nie może to być pierwszy lepszy z brzegu.

Osobiście, wstępnie możemy Państwu w tym przypadku zaproponować następujące modele materaców z naszej oferty:

 • materac lateksowy Premier Biospring – naszym zdaniem najbardziej bezpieczny wybór w ofercie. Jest on bowiem na tyle twardy, a jednocześnie elastyczny że pozwoli choremu nie tylko w schorzeniu, ale także w bardziej komfortowym śnie,
 • materac piankowy Klasik – bardzo twardy materac z pianki RE, który jednak powinien służyć nam w pierwszym okresie rehabilitacji (później jest już zbyt twardy),
 • materac Swiss Adaptive – zalecany szczególnie dla młodzieży i osób dorosłych ze stwierdzoną skoliozą.

Oczywiście, w naszej ofercie mamy więcej modeli,  które możemy zaproponować osobom ze stwierdzoną skoliozą. Te trzy modele są tylko takim wyborem, którego można w zasadzie dokonać w ciemno. Natomiast, pod pewnymi warunkami (które musimy oceniać indywidualnie), polecić możemy też materace:

Zapraszamy więc do odwiedzenia nas, tj. firmy oferującej materace w Warszawie – Doria, ul. Towarowa 22 lok. F-5, a pomożemy Wam wybrać odpowiedni materac.

Zespół firmy DORIA – Materace Inspirowane Naturą

 

Dodaj komentarz