Śledź @Doria
Zobacz profil

STELAŻ POD MATERAC

Jednym z najbardziej pomijanych elementów łóżka, mających poważny wpływ na nasz komfort snu, jest stelaż pod materac. Aczkolwiek najczęściej jesteśmy zdziwieni, gdy w sklepie okazuje się, że do stelaż Flex Expert R6łóżka takowy stelaż trzeba dokupić.

Dlaczego? Dlatego, że stelaż pod materac powinno dobierać się do konkretnego, wybranego materaca, a także do budowy i masy ciała człowieka. Stąd też stelaże potrafią być bardzo drogie.

Mówiąc ogólnikowo, stelaż elastyczny pod materac to wkład amortyzujący materac z listwami giętymi w łuk z drewna klejonego warstwowo i giętego na gorąco.

Stelaże elastyczne możemy podzielić wg różnych typów, ale najczęściej dzielimy je ze względu na  funkcjonalność.

Podział stelaży pod materac

Generalnie takiego podziału możemy dokonać na:

  • stelaże statyczne – bez regulacji,
  • stelaże regulowane mechanicznie,
  • stelaże regulowane elektrycznie,
  • stelaże z nogami,
  • stelaże z funkcją pojemnika na pościel.

Stelaże statyczne – bez regulacji.

Tego typu stelaże są najczęściej wykorzystywane w łóżkach bez pojemnika na pościel. Najczęściej jest to rama drewniana, z elastycznymi łuzami i elastycznymi listwami o różnej liczbie (najczęściej jest to 28 listew, bądź 36 listew), lub specjalne talerze (w modelach klasy Premium).stelaż pod materac elastyczny Double Klasik T5

Różnią się też ułożeniem listew sprężynujących na stelażu – bądź są one wkomponowane pomiędzy ramę, bądź wystają nad ramę (droższe modele).

Na cenę każdego takiego stelaża wpływ ma też gatunek użytego drewna, rodzaj impregnacji drewna przed szkodliwymi czynnikami klimatycznymi, oraz dodatkowe funkcje, jak np. regulacja twardości w części lędźwiowej.

Stelaże regulowane mechanicznie.

Budową przypominają stelaże statyczne, ale w tym przypadku posiadają jakby dwie ramy. Zewnętrzną, która stanowi konstrukcję stelaża, oraz wewnętrzną, która jest elementem łączącym listwy sprężynujące. Ta wewnętrzna rama składa się z dwóch części – krótszej od głowy i dłuższej od nóg. Od strony głowy i od strony nóg, mamy tutaj możliwość stopniowej regulacji (3 lub 5) kąta pochylenia tej wewnętrznej ramy łóżka, co pozwala nam przyjąć bardziej wygodne ułożenie ciała na materacu. stelaż Double Expert T5

Istotne tutaj jest jednak to, że na tego typu stelażach w zasadzie nie powinno używać się materaców sprężynowych i z zawartością kokosu, ze względu na możliwość uszkodzenia takiego materaca na stelażu. Większość firm produkujących materaców zaznacza to w swoich gwarancjach, pod groźbą utraty gwarancji na materac.

 

Stelaże regulowane elektrycznie.

Stelaże regulowane elektrycznie powstały na wzór istniejących łóżek medycznych – z płynnym zakresem regulacji kątów pochylenia, aby zapewnić człowiekowi możliwość lepszej adaptacji materaca do ciała.stelaż Flex Mobile R6 elektryczny

Odbywa się to przy pomocy silników elektrycznych – jednego, bądź kilku, oraz przy pomocy pilota przewodowego, bądź bezprzewodowego.

W przypadku tych stelaży warto zastanowić się nad zakupem dwóch osobnych materaców, aby każdy mógł korzystać niezależnie ze swojego stelaża. Oczywiście – na życzenie Klienta, do dwóch stelaży można zastosować jeden duży materac, a stelaży połączyć ze sobą sterowaniem przy pomocy jednego pilota.

Jest to oczywiście idealne rozwiązanie dla osób starszych, które dużo leżą i mają problem z samodzielnością. Aczkolwiek jest to super wybór w każdym wieku, ponieważ pozwala bez kombinacji przyjąć najlepszą z możliwych pozycji ułożenia ciała na materacu.

Stelaże z nogami.

Są to samonośne stelaże, które same w sobie stanowią łóżko. Jest to istotne szczególnie w małych pomieszczeniach, stelaż S Double Klasik T5ponieważ całkowicie eliminuje wystające krawędzie łóżka. Czasami są też łóżka, które nie są przystosowane do zwykłych stelaży i taki stelaż jest jedyną możliwością załatwienia problemu. W naszej ofercie jest tylko jeden stelaż statyczny, który spełnia taką funkcję, ale oczywiście na rynku można spotkać też stelaże z regulacjami.

Aby poczytać o naszym stelażu S Double Klasik T5 – kliknij tutaj.

Stelaże z funkcją pojemnika na pościel.

Są to stelaże, które umożliwiają przeróbkę łóżka w wersji bez pojemnika, w funkcjonalne łóżko z pojemnikiem. Składają się one z dwóch ram – zewnętrznej, stanowiącej stabilną konstrukcję łóżka, oraz wewnętrznej – pełniącej funkcję „pokrywy” z listwami elastycznymi. Całość uchylana jest bądź mechanizmem zapadkowym, bądź sprężynowym, lub tak jak u nas – przy pomocy siłowników gazowo-olejowych.

stelaż z funkcją pojemnika bocznego Double BV

W zależności od potrzeb – otwieranie może być z boku, lub od frontu.

 

Jednak, jak już wcześnie wspominaliśmy, wybór stelaża powinien odzwierciedlać nasze faktyczne potrzeby. Trudno bowiem, aby ktoś kto waży np. 100 kg, mógł bezpiecznie użytkować najtańszy stelaż Twinpak. Natomiast droższe modele materaców powinny mieć też lepsze stelaże, które zdecydowanie przedłużą życie bądź, co bądź, drogiego zakupu.

Stelaże mają też ogromy wpływ na odczucia twardości materaca. Położenie tego samego materaca na podłodze, stelażu elastycznym zwykłym i stelażu o większej ilości listew spowoduje zupełnie inne odczucie w odbiorze twardości materaca. Dlatego też uczulamy – jeżeli kupujesz sam materac, to wspomnij o tym, jaki stelaż zamontowany jest w łóżku. W sklepach najczęściej materace ułożone są na stelażach elastycznych 28 listew i może być potem w domu rozczarowanie z materaca, kiedy nie będzie on taki fajny, jak w sklepie.

My zapraszamy do naszego salonu w Centrum Jupiter, ul. Towarowa 22 lok. F-5.

Zespół firmy Doria SCMaterace Inspirowane Naturą.

 

 

 

 

Dodaj komentarz