Śledź @Doria
Zobacz profil

STYL TOSKAŃSKI – SEN W PROMIENIACH SŁOŃCA ITALII

Lato wprawdzie minęło, ale nas wzięło na miłe wspomnienie wakacji. Wakacji szczególnych, bo spędzonych w przepięknej Toskanii. Kto nie był, ten niech żałuje, a kto był niech wspomina. Te zielone wzgórza, te urokliwe kamienne domki i … ich równie urokliwe wnętrza. Pomyślcie, jak super byłoby kąpać się w cieple toskańskiego słońca, pławić się w powiewach ciepłego wiatru. Patrząc za okna, gdzie króluje aktualnie mróz i śnieg, możemy tylko westchnąć. Może więc ocieplić chociaż swoje mieszkanko? Swoją sypialnię? Przenieśmy więc ten wspaniały, śródziemnomorski klimat, tworząc swoją sypialnię w przepięknym stylu toskańskim…

Styl toskański w Twojej sypialni.

Można powiedzieć, że styl toskański to „zabytkowy” styl, ponieważ powstawał on na prowincji wolnej od wpływów zmiennych mód. Z resztą po co miał się zmieniać, jeżeli dawał człowiekowi to co miłego dla ciała i duszy: ciepło, jasność i bezpretensjonalność. Ten „wiejski” styl odzwierciedla z resztą charakter całego regionu Toskania i jej mieszkańców. Wesołe, optymistyczne nastawienie Toskańczyków jest pierwszą, uderzającą turystów cechą regionu. Przyjazne nastawienie, brak szybkiego tempa życia, otwartość na ludzi to z pewnością efekt przepięknych krajobrazów, pięknej architektury budowlanej i przepięknych, ciepłych wnętrz.

Jak więc stworzyć sobie sypialnię w stylu toskańskim? Przeczytajcie o tym poniżej i oczywiście – zastosujcie u siebie!

Kolorystyka sypialni w stylu toskańskim.

Ciepło w sypialni w stylu toskańskim bije przede wszystkim ze ścian. Królują tutaj barwy bliskie Matce Naturze, a więc ciepłe odcienie beżu i żółci, kolor oliwkowy nierzadko są to też mocniejsze barwy, jak bordo i turkus. Z resztą ściany w tym stylu często są zdobione częściowo naturalnym drewnem, kamieniem itp., a już z pewnością stosuje się tynk dekoracyjny. Podłoga, najlepiej kamienna (aczkolwiek dzisiaj zastosujemy raczej płytki kamiennopodobne), o wyglądzie surowym będzie idealnym podkreśleniem stylu. Pamiętajcie też, że okna sypialni najlepiej pozostawić niezasłonięte, tak aby wpadało do sypialni jak najwięcej naturalnego światła.

Meble w sypialni ala Toscania.

Najbardziej charakterystyczne dla sypialni w stylu toskańskim jest łóżko. Duże, solidne – najlepiej kute z żelaza, lub z litego, naturalnego drewna. Wszystkie meble z resztą w tym stylu są drewniane, najlepiej dębowe lub wykonane z drewna kasztanowego. Dobrze by było też, aby były one postarzane, trochę takie ala „stare graty”. Meble nie są wyszukane – raczej stylizowane, proste bez dużych zdobień itp. Łóżko zasłane naturalną, najlepiej lnianą narzutą. Na łóżku dużo poduszek, obleczonych w poszewki z naturalnych materiałów: lnu, bawełny itp. Wszystko to ma oczywiście sprawiać wrażenia przytulności i ciepła, bliskości łona natury.

Ponieważ ten wiejski, ciepły, cudowny styl kocha naturalne materiały, to warto pomyśleć o elemencie sypialni, który nie rzuca się tutaj w oczy, ale jest najbardziej istotny. Oczywiście chodzi nam tutaj o materace. Nie chodzi o to, aby to były sienniki ze słomy i siana, ale materiały bliskie Matce Naturze. I właśnie w naszej ofercie znajdziecie takie materace, oparte o półprodukty powstałe w słonecznej Italii. Są to materace powstałe w oparciu o nasze pianki Biogreen i Viscogreen, a więc takie materace jak Viscogreen, Viscogreen Lux, Natur Biogreen, Admiral Bio-Ex, Grand Prestige. Dopełnimy tym nasze wnętrze, a jednocześnie zapewnimy sobie zdrowe miejsce do spania, wolne od alergenów i roztoczy. Do tego oferta naszych pokrowców na te materace obejmuje szereg naturalnych produktów, jak nasz pokrowiec Cotton Organic, Lyocell, Greentex czy Eucalyss, więc nie musimy tu wprowadzać żadnych sztucznych tkanin. Ale to oczywiście, jako dygresja do tematu stylu toskańskiego.

Tradycyjnie, przyjrzyjmy się trzem przykładom stylu toskańskiego na fotografiach.

Przykłady stylu toskańskiego w sypialniach.

klasyczna sypialnia w stylu toskańskim to przede wszystkim łóżko kute z narzutą wykonaną z naturalnego materiału, jak np. len, bawełna. Otaczające meble wykonane z litego, postarzanego drewna - najlepiej dębowego lub kasztanowego. Ściany w ciepłych, naturalnych kolorach beż, żółty, odcienie brązu itp, dodatki z naturalnego drewna i kamienia, lub płytek kamiennopodobnych.

Fotografia powyższa to kwintesencja stylu toskańskiego w sypialni. Drewno na podłodze, postarzane zastępuje tu bardziej charakterystyczny kamień. Centralnie położone, metalowe, kute łóżko ozdobione poduszkami i narzutą wykonaną z lnu lub bawełny. Obok szafa i toaletka z litego drewna, postarzanego na bardzo zniszczone meble. Daje to poczucie „starości”, a jednocześnie symbolizuje trwałość. Jasne ściany, podkreślone jasnymi zasłonami, które jednak nie zasłaniają dostępu światła naturalnego do sypialni.

Sypialnia w stylu toskańskim to sypialnia jasna, pełna naturalnego światła i naturalnych materiałów. Tutaj króluje lite drewno dębowe, kasztanowe, kamień oraz tynk dekoracyjny.

To wnętrze nieco odbiega od kanonu, ale to co się rzuca w oczy to przede wszystkim naturalne światło. Drewniana, postarzana podłoga, bardzo duże, drewniane łózko, kwiaty, narzuty z naturalnych tkanin. To z pewnością styl toskański. Już chce się spać…

w sypialni w stylu toskańskim możemy też zastosować modne łóżko tapicerowane. Jednak tutaj ważne jest, aby tkanina była jak najbardziej naturalna, a łóżko proste w formie. Reszty dokonujemy pięknymi, jasnymi ścianami, elementami z litego drewna oraz meblami z naturalnego, litego drewna.

Tutaj wprowadziliśmy małą zmianę. Kamień na podłodze, meble z litego drewna, jasne ściany i mnóstwo naturalnego światła w pomieszczeniu. Jednak centralnym punktem jest tutaj łóżko tapicerowane. Oczywiście, nie jest to zgodne całkiem z kanonem tego stylu, ale jeżeli łóżko jest proste w formie i wykończone naturalną tkaniną, to oczywiście będzie ono pasowało do sypialni ala Toscania.

Mamy nadzieję, że styl przypadł Państwu do gustu, a nasze porady są dla Państwa przydatne.

Zespół DORIA – Materace Inspirowane Naturą.

Dodaj komentarz